OŚRODEK REKREACYJNO - SPORTOWY

  

Dnia 28.12.1988 r. weszła w życie Ustawa o działalności gospodarczej. Ten rewolucyjny dokument zmienił takie rzeczywistość polskiego sportu dopuszczając do działania w sferze kulturze fizycznej podmioty prywatne. Pomysł założenia prywatnego klubu karate a właściwie pierwszego w Wałczu fitness-centrum zrealizowany został błyskawicznie.

 1989

W dniu 01 maja 1989 roku powstał Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy jako działalność gospodarcza osoby fizycznej. Dzisiaj nikogo nie dziwią odpłatne zajęcia rekreacyjne lub sportowe prowadzone przez nauczycieli WF-u lub instruktorów jakiejś dyscypliny. Kiedy swoją działalność rozpoczynał Zbigniew Ruta wszyscy dziwili się a czasem znacząco stukali w głowę... Pomysł był jednak bardzo dobry. Wkrótce w klubie można było nie tylko uprawiać karate, ale także uczęszczać do pierwszych w Wałczu sekcji aerobicu i calaneticsu, samoobrony oraz gimnastyki korekcyjnej dla dzieci z wadami postawy. Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów /Krystyna Filipiak, Andrzej Gałas, Zbigniew Ruta/ cieszyły się sporą frekwencją. W okresie tym wynajmowano sale gimnastyczne w Liceum Ogólnokształcącym /aerobic, calanetics, gimnastyka korekcyjna/ oraz w Szkole Podstawowej nr 1 /karate, samoobrona/.

 

Powstanie ORS Wałcz zainaugurował pokaz karate podczas festynu 1-majowego na stadionie miejskim. Udział? w pokazie wzięli: Zbigniew Ruta, Arkadiusz Pągiel, Adam Wysocki, Piotr Wysocki, Sławomir Gruchot, Magdalena Mucha, Anna Sopińska, Robert Kraszczuk, Dorota Warchoł, Wiesław Wilk, Franciszek Fedoryszyn, Krzysztof Stasiak i inni. Od początku działalności karatecy wałeckiego ORS aktywnie uczestniczyli w licznych zgrupowaniach, seminariach szkoleniowych i turniejach karate. W dniu 07.05.1989 r. wzięli udział w szkoleniu które w Chodzieży przeprowadził Włodzimierz Kwieciński /4 Dan/ - Przewodniczący Komisji Karate Shotokan PZK. Organizatorem szkolenia był Mariusz Laskowski z Chodzieży oraz Mirosław Grzelak z Piły. Szkolenie to zbiegło się z odmową przyjęcia ORS Wałcz do Polskiego Związku Karate. W uzasadnieniu stwierdzono, że do PZK mogą należeć tylko i wyłącznie kluby sportowe z osobowością prawną.

 

 

 1990

W niespełna rok po powstaniu ORS Wałcz, zorganizowano pierwsze zawody karate pod nazwą: I Otwarty Turniej Noworoczny ORS. Wzięli w nim udział wyłącznie zawodnicy sekcji ORS Wałcz. Z założenia miał to być turniej wewnętrzny umożliwiający zawodnikom postawienie pierwszych kroków w rywalizacji sportowej. Do turnieju stanęło 8 zawodników: Sławomir Kędzierski, Mikołaj Kosikowski, Sławomir Gruchot, Marcin Bienia, Adam Kaziukajtis, Franciszek Fedoryszyn, Danuta Araszewska i Andrzej Milko. Sędziowaniem zajął się Sensei Zbigniew Ruta. Wyniki tego historycznego turnieju znajdziecie: TUTAJ

       

W dniach 15-21.01.1990 roku w Nowym Targu odbyło się I Międzynarodowe Seminarium Karate Tradycyjnego Fudokan, które poprowadzi? dr Ilija Jorga /7 Dan/ z Belgradu. Była to impreza promująca w istocie powstanie nowego ciała organizacyjnego karate pod nazwą Federacja Karate Fudokan w Polsce. Na jej czele stanął były Przewodniczący Komisji Karate Shotokan Polskiego Związku Karate Włodzimierz Kwieciński /4 Dan/. Ilija Jorga zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Zaprezentował, szczególnie efektowne w jego wykonaniu, zejścia z linii ataku oraz kata z Okinawy Kaminari - Błyskawica. W zajęciach uczetniczyło ok. 120 osób, głównie z czarnymi pasami. Wśród uczestników byli zawodnicy z Rosji /słynna drużyna Kasjanowa/, z Portugalii, Czech, Bułgarii, Rumunii, Niemiec i innych krajów. Na zakończenie szkolenia odbył się pierwszy turniej według zasad i przepisów karate tradycyjnego. Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy na szkoleniu w Nowym Targu reprezentował Zbigniew Ruta /1 Dan/ wraz z najstarszymi stopniem uczniami.

       

W dniach 05-10.02.1990 roku w Wałczu odbył sie I Zimowy Obóz Sportowy Sekcji Karate-do. Szkolenie prowadził Włodzimierz Kwieciński /4 Dan/. W obozie uczestniczyło ok. 60 osób z Wałcza, Piły, Chodzieży, Kluczborka, Zduńskiej Woli, Białegostoku i Poznania. W programie szkolenia znalazło się m.in. doskonalenie kata karate Fudokan: Meikyo Shodan i Meikyo Nidan. 

       

W dniu 24.03.1990 w Chodzieży odbyło sie kolejne Zgrupowanie Karate Fudokan, które zorganizował Mariusz Laskowski - szef tamtejszego klubu. Zajęcia szkoleniowe podczas zgrupowania prowadził Paweł Krzywański /2 Dan/. Uczestniczyło w nim kiludziesięciu zawodników z Chodzieży, Piły, Wałcza, Tczewa oraz Inowrocławia.

 

W dniu 24.04.1990 roku ORS Wałcz jako pierwszy klub karate w Polsce został przyjęty w poczet członków Federacji Karate Tradycyjnego "Fudokan" z siedzibą w Łodzi kierowanej przez Włodzimierza Kwiecińskiego /4 Dan/. Już od samego początku Zbigniew Ruta aktywnie angażuje się w rozwój nowej federacji. Podczas kilku zorganizowanych spotkań szkoli instruktorów z całej Polski jak zakładać prywatne kluby, które aż do grudnia 1996 roku, kiedy to przekształcono federację w polski związek, były podstawowymi jednostkami organizacyjnymi F.K.T."Fudokan". Jest pomysłodawcą wydania nowych wymagań egzaminacyjnych z komentarzami dla egzaminatorów oraz zakładania filii klubów leżących poza miejscem zamieszkania instruktora. Nota bene ten ostatni pomysł przyczynił się w znaczny sposób do zwiększenia liczebności osób uprawiających karate tradycyjne Fudokan w Polsce.

 

Dwa miesiące później 01.06.1990 zorganizowano w Wałeckim Ośrodku Kultury wielki pokaz karate z którego dochód przeznaczono na cele charytatywne: pomoc dzieciom niepełnosprawnym w ośrodku rehabilitacyjnym w Zalesiu k. Złotowa oraz pomoc dzieciom pochodzącym ze środowisk zagrożonych patologią społeczną w ośrodku pomocy społecznej w Trzcińcu k.Czaplinka. Pokazy były biletowane /obejrzało je dwukrotnie po około 200 osób/, całą zebraną kwotę przeznaczono na pomoc dzieciom.

 

W pokazie wzięli udział: S.Gruchot, P.Wysocki, M.Romanowski, S.Kędzierski, A.Pągiel, B.Baculewski, A.Kaziukajtis, D.Warchoł, D.Araszewska, M.Bienia, P.Jaworski, W.Wilk, K.Rusiecki, E.Kulbaszewski, J.Olszewski, P.Pomykalski, Z.Ruta i inni.

W dniu 09.06.1990 w Chodzieży zawodnicy z Wałcza uczestniczyli w kolejnym szkoleniu zorganizowanym przez Mariusza Laskowskiego. Tym razem prowadzili je Włodziemierz Kwieciński /4 Dan/ oraz towarzyszący mu Jerzy Rączka /1 Dan/. Poniżej stoją od lewej: Mariusz Laskowski, Mirosław Grzelak, Włodzimierz Kwieciński, Jerzy Rączka, Zbigniew Ruta.

 
 

W dniach 24-28.06.1990 roku w Wałczu zorganizowano I Centralny Obóz Sekcji Karate Ośrodka Rekreacyjno-Sportowego pod nazwą "Shogakko-Ichi", czyli pierwszą szkołę podstaw... Uczestniczyło w nim 165 zawodniczek i zawodników z 10 ośrodków karate. Poniżej instruktorzy obozu (od lewej): Mirosław Grzelak /1 Dan/, Zbigniew Ruta /1 Dan/ i Paweł Łukaszewski /1 Dan/ oraz ich asystenci.

       


W dniach 1-10 lipca 1990 roku 18 reprezentantów ORS Wałcz wzięło udział w Gasshuku w Człuchowie. Zajęcia treningowe prowadził Włodzimierz Kwieciński /4 Dan/, Nazim Kurtovic /4 Dan/ oraz Andrzej Maciejewski /3 Dan/.

 

W dniach 28-29.09.1990 roku najstarsi zawodnicy ORS Wałcz uczestniczyli w zgrupowaniu prowadzonym przez Jarosława Mejera /3 Dan/. Dla zawodników z wałeckiego ORS był to ostatni etap przygotowań do Mistrzostw Polski w Gdynii. W szkoleniu uczestniczyli: Zbigniew Ruta, Piotr Jaworski, Piotr Lach,  Marcin Bienia i inni. 

 

W dniach 05-07.10.1990 roku w Gdyni odbyło się szkolenie z Sensei Ilija Jorga /7 Dan/ oraz I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Karate Tradycyjnego Fudokan "Baltic Cup' 90" z udziałem 9 ekip zagranicznych: Austrii, Bułgarii, Czechowsłowacji, Gruzji, Jugosławii, Litwy, Niemiec, W?och i Rumunii oraz 21 krajowych. Drużyna kata z Zbigniewem Ruta /1 Dan/ na czele  zdobyła I m-ce i tytuł Mistrzów Polski. Pozostali zawodnicy niestety wypadli poniżej swoich możliwości i nie zapisali sie w historii turnieju. Był to jednak pierwszy sportowy sukces wałeckiego karate.

       

W dniach 27-28.10.1990 w Wałczu zorganizowano seminarium karate, które poprowadził Włodzimierz Kwieciński /4 Dan/. W Szkoleniu wzięło udział około 80 osób z Poznania, Tczewa, Białegostoku, Czarnkowa, Złotowa i Wałcza. Poniżej stoją od lewej: Tadeusz Gryko, Zbigniew Ruta, Włodzimierz Kwieciński, Tomasz Sierakowski, Andrzej Zarzeczny, Piotr Ludwiczak.

 


 

 1991

Tuż po Nowym Roku, 06.01.1991 roku w hali sportowej jednostki wojskowej 20-16 w Wałczu zorganizowano II Turniej Noworoczny o Puchar Burmistrza Wałcza. W turnieju wzięło udział 89 zawodniczek i zawodników z Poznania, Pniew, Gniezna, Międzychodu, Chodzieży, Piły, Trzcianki, Lubasza, Złotowa, Czarnkowa i Wałcza. Sportowej rywalizacji przyglądało się niemal 350 osób zgromadzonych na widowni. Trofea wręczali Burmistrz Wałcza Pan Wojciech Klukowski oraz Prezes FKT "Fudokan" Włodzimierz Kwieciński. Wyniki turnieju znajdują się: TUTAJ

       

W dniach 05-10.02.1991 roku w miejscowości Porec /obecnie Chorwacja/ odbył się Zimowy Obóz Karate Tradycyjnego, który poprowadził Sensei Hidetaka Nishiyama /9 Dan/. Włodzimierz Kwiecinski organizując wyjazd przekonywał wszystkich, że uczestnictwo w tym obozie zakończy się uzyskaniem licencji trenera klasy międzynarodowej europejskiej... Argument ten spowodował, że na wyjazd do Porecy zapisało się wielu instruktorów klubowych. O tym, że zostali okłamani przekonali się nieco później... Pod względem treningowym obóz był jednak znakomity. Oprócz Sensei Hidetaka Nishiyamy w zajęciach uczestniczyli: Sensei Hiroshi Shirai /8 Dan/, Sensei Masao Kawazoe /7 Dan/, Sensei Vladimir Jorga /7 Dan/ i ponad 120 innych uczestników z czarnymi pasami. ORS Wałcz na obozie reprezentował Zbigniew Ruta.

       

W dniu 01.02.1991 roku po długotrwałych staraniach oraz wielu przygotowaniach nastąpiło otwarcie biura ośrodka Rekreacyjno-Sportowego przy ulicy Żymierskiego 22 /obecnie ul. L.Okulickiego 22/. Z czasem biuro powiększono o szatnię i małe dojo, które przez następne lata służyło wałeckim karatekom jako prawdziwa kuźnia talentów. W pracach adaptacyjnych dużą pomoc okazali zaawansowani zawodnicy wałeckiego klubu oraz Pan Eugeniusz Ruta.

Kolejne szkolenie jakie zorganizowano  było z Ernestem Daniszewskim /2 Dan/ z Białegostoku. Staż treningowy odbył się w Wałczu w dniach 15-17.03.1991 roku. Ernest Daniszewski był pierwszym Polakiem, który ćwiczył u Sensei Hidetaki Nishiyamy oraz zdał u niego na stopień mistrzowski. To dzięki niemu W.Kwieciński nawiązał kontakty z Mistrzem H.Nishiyama. W szkoleniu w Wałczu wzięło udział ponad 150 zawodniczek i zawodników m.in. ze Złotowa, Człuchowa, Białegostoku, Tczewa, Lubasza, Piły, Chodzieży i Wałcza. Jednak do historii wałeckiego karate to zgrupowanie przeszło ze względu na najdłuższe egzaminy na stopnie uczniowskie, które trwały bez przerwy niemal 10 godzin... Poniżej Ernest Daniszewski wraz z instruktorami biorącymi udział w szkoleniu.


wersja do druku send this linkwyślij link znajomemu
 
   
design by Dekorus